To nejlepší z maturitní četby

18. května 2016 v 16:35 | Lauralex |  Knihotéka
Moje dočasná neaktivita a vůbec minimální aktivita za celý poslední půlrok byla způsobena, jak asi mnozí víte, maturitou. Teď už ovšem můžu v klidu a spokojeně prohlásit, že jsem úspěšně odmaturovala (excelovala; já po maturitě) a konečně mám, co se školy týče, klid. Cítím se neskutečně svobodně. Za tu dobu možná nastalo ještě pár změn, ale o tom třeba jindy.

Abych se přiznala, trochu jsem si od toho psaní odvykla, takže se do toho zase budu muset dostat, ale jak jde o knihy, půjde to samo. O maturitě tu nebudu psát žádné extra články, každý víme, co je to maturita. Tenhle článek jsem plánovala už před maturitou, když jsem měla všechny knihy přečtené, a teď to konečně můžu sepsat. Náš seznam sice nebyl nic moc, ale našlo se tam několik dobrých knih. Nevybrala jsem všechny z mého seznamu, ale hlavně ty, které e mi nejvíce líbily, promluvily ke mně a ke kterým mám co říct. Třeba to někomu pomůže do dalších let a nebo jen tak, jako tipy na dobré knihy.

Anna Franková - DENÍK ANNY FRANKOVÉ
Tuto knihu jsem si strašně přála vytáhnout u maturity, ale jak už to tak bývá, vytáhla si ji spolužačka přede mnou. Je to asi nejlepší knížka z celého našeho seznamu. Přirostla mi k srdci, má svoji sílu a ač je to k neuvěření, i neskutečnou krásu. Mám v oblibě knihy s tímto tématem a tato patří rozhodně mezi nejlepší z nich. Anne byla úžasná dívka a je jednou z mých nejoblíbenějších hrdinek. Knižních i životních. V některých pasážích jem se docela viděla, překvapilo mě, jak jsme si podobné. Myslím, že v jejím věku bychom si rozuměly.


George Orwell - FARMA ZVÍŘAT
Tato kniha je trochu složitější a je pravda, že ji musíte pochopit, není pro každého. Ze začátku jsem se jí bála a ani nevím proč. Možná proto, že George je pojem. A jako malá jsem viděla film a to velké černé prase mě dlouhou dobu děsilo. Když jsem ji začala číst, byla jsem tázána, jaké jsou mé první dojmy. Nejdřív jsem hned nevěděla, jak knihu vlastně vnímat, věděla jsem, že se mi líbí, je v ní něco víc, a pak jsem se naučila číst mezi řádky a našla v ní všechno to skryté. Je to příběh na jedno odpoledne, nicméně záživný, dokonale zpracovaný a brilantně napsaný. Kdyby to bylo delší, vůbec bych se nezlobila. Bavilo mě to a je to pravdivé a inteligentní. A pokud ji pochopíte, máte o knižní zážitek postaráno.

Irena Dousková - HRDÝ BUDŽES
Jakmile jsem viděla, že máme v seznamu Budžese, hned jsem si ho zaškrtla. Ke knize jsem se dostala díky naprosto skvělé divadelní hře (pokud neznáte, doporučuju!), kterou miluju a kterou jsem viděla asi tisíckrát a byla jsem na tom i v divadle, a když jsem zjistila, že je to na motivy knihy, hned jsem si ji chtěla přečíst. Byla jsem zvědavá, jaké to je v psané formě, a ono je to stejně skvělé. Nasmála jsem se u ní, i když už jsem věděla, o čem to je a znám některé pasáže nazpaměť. Jednoduše jsem se bavila, jsou tam úžasné hlášky. No, a kdy jindy, než v tomto případě, budete mít možnot u maturity říct věci jako: "ty kurvo, ty kurvo, ty kurvo" nebo "seru, sereš, sere on"? To za to stojí.

Květa Legátová - JOZOVA HANULE
Teď vám představuji jednu z nejhezčích a nejmilejších knih. Je to jedna z knih, kterou jsem si také přála vytáhnout. Nejdřív jsem delší dobu váhala, jestli si tuto knihu vybrat, ale nakonec jsem si ji vybrala a udělala jsem dobře. Protože kdybych si tuto knihu nepřečetla, přišla bych o hodně.
Nenapadlo mě, že bych se při čtení povinné četby mohla zamilovat, a stalo se. Kniha tak prostá, přesto hodnotná nejen obsahově, ale i textem. Je to tak čisté a půvabné, ale na druhou stranu je to tak silné a obohacující. Něco, co jsem vůbec nečekala. Zamilovala jsem se hned na prvních stránkách a byla jsem přesvědčena, že to tak bude až do konce. A vlastně jsem ji ani nechtěla dočíst, bylo mi to líto. A paní Legátová nezklamala. Četlo se to úplně samo, nemohla jsem přestat. Jsem strašně ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Mrzí mne, že jsem se k ní nedostala dříve, ale určitě se k ní vrátím. Přečtěte si to, i když to nebudete mít v povinné četbě, stojí to za to.

Erich Maria Remarque - NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID
Jen pár slovy: Odstrašující a odporné, sálající děsem, smrtí, odvahou a životem, přesto podáno s ohromnou sílou, zaujetím a snad i laskavostí. A proto mám Remarqua ráda. Občas mi z toho bylo zle, ale když to zvládnete, pochopíte.

Oscar Wilde - OBRAZ DORIANA GRAYE
Dlouho jsem váhala, jestli si ji vybrat, třikrát jsem ji změnila, a teď jsem váhala, jestli ji sem vůbec zařazovat. To je strašně rozporuplná kniha. Buď jí milujete nebo nenávidíte. Já jsem se ještě nerozhodla. Nicméně zkusit to můžete, za to to, myslím, stojí.
Já jsem naprosto zmatená. Nevím, vůbec nevím, co si o knize mám myslet. Na jednu stranu jsem okouzlena a ohromena, Dorian (i Oscar) mě fascinoval a zcela pohltil, ale na druhou stranu jsem zklamaná a otrávená. Příběh je geniální, při jeho četbě jsem se vyžívala a měla jsem opravdu pocit něčeho neskutečného a fantastického, ale zdlouhavé a nudné pasáže a popisy nepodstatných detailů mě ubíjely. Oscarův styl psaní mi asi nebude nejbližší. Obraz Doriana Graye je jedna z těch knih, která ve mně bude doznívat dlouho, ba možná stále. Musím ji nejdříve plně vstřebat, pochopit a přijmout. Nicméně je to jedno z těch zásadních děl, které mi něco dalo, ať už špatného, nebo dobrého.

J. D. Salinger - KDO CHYTÁ V ŽITĚ
Na začátek říkám, že mi není moc jasné, co koho vedlo, zařadit ji do povinné četby, ale na druhou stranu jsem ráda. Jsem příjemně překvapena, líbilo se mi to. Doporučila bych ji, protože tohle by mohlo lidi bavit. Na jednu stranu je o ničem, na druhou stranu je o něčem velkém. Příběh mě svým způsobem připoutal. Holden mi někoho strašně připomínal, ale nevím koho, a taky mě chvílema štval, ale chytlo mě to.

Karel Jaromír Erben - KYTICE
Ačkoli Kytici naprosto zbožňuju, trochu jsem se jí bála, pokud bych si ji vytáhla. Jestli ale budete přemýšlet a tápat, jakou poezii do seznamu zařadit, jednoznačně Kytici. Kytici mohu pořád a pořád. Kdo ne?
Poklad české literatury. Nikdy jsem moc nebyla na básně a básnické sbírky, ale Kytice je něco úplně jiného, v tom je něco, co se nedá ani vyjádřit, to musíte cítit. Většina lidí poezii nečte, protože jí nerozumí, ale Erben to dokázal a ještě to má úctyhodnou hloubku. A také miluju tu krásu našeho jazyka, kterou Erben taktéž uměl používat dokonale. Zkrátka skvost. Více takových děl a svět by byl hned krásnější.


Arnošt Lustig - MODLITBA PRO KATEŘINU HOROVITZOVOU
Pan Lustig je neskutečná osobnost, vždycky jsem ho obdivovala a vážila si ho. Bezpochyby ví, o čem píše, a za to mu patří mé uznání, ale možná právě proto, že já to až tak úplně nevěděla, nečetlo se mi to úplně lehce.
Nicméně tento šokující příběh ve mně mnohé zanechal a já jsem vděčná, že jsem se k němu mohla dostat. Není to lehké čtení, ale co je to oproti realitě. Tady se nedá polemizovat nad záživností nebo poutavostí, však tak to není ani ve skutečnosti. Vadila mi občasná naivita Kateřiny, ale na druhou stranu, v tom to právě je. Kdybych mohla, za styl, kterým je to napsané, dám tři hvězdičky, nicméně za celkový příběh, téma a okolnosti, už kvůli panu Lustigovi, dám plný počet.
Člověk by v tom v podstatě neměl ani tak hledat příběh, jako poslání a určitou promluvu, kterou se musí snažit pochopit.

Christiane Flescherinow - MY DĚTI ZE STANICE ZOO
Očekávám, že už jste to stejně všichni četli. Já už hodně dávno, přesto si to stále pamatuju a asi vždy budu, nicméně bych si to ráda přečetla znovu.
Kdo by tuhle knížku neznal. Všichni asi vědí, proč bych doporučila právě tuto knihu. Jedna z nejpopulárnějších knih, která už navždy zůstane tou dobrou. Je to silný příběh, který ve vás rozhodně něco zanechá. Mám ráda knihy s tématikou drog a různých závislostí, takže o to víc jsem si ji chtěla přečíst. Dlouho jsem teda přemýšlela, jestli bych ji zařadila mezi doporučené, nezapůsobila na mě asi tak moc, jako na ostatní, i tak byla nejlepší, co se týče tohoto námětu, nicméně všichni by si ji měli jednou přečíst, ne-li dvakrát. Ráda bych, aby si všichni vzali z téhle knihy ponaučení. Když si ji ovšem nepřečtou až pozdě, že. Rozhodně si ji ale přečtěte aspoň ze zvědavosti.

John Steinbeck - O MYŠÍCH A LIDECH
Jedno z největších, ba dokonce největší překvapení. Několikrát jsem o ní slyšela ve škole, ten příběh jsem dokázala odvyprávět, ale teprve po přečtení jsem ho dokázala ocenit. Nevěděla jsem, co čekat, a i to, co jsem očekávala, předčilo vše. Tak jednoduchá a přitom tak významná kniha. Na to se nezapomíná. Čtěte!

Romain Rolland - PETR A LUCIE
A toto je, vážení, má maturitní kniha. Ne že bych si ji výslovně přála, ale nevadila mi. A tak nějak jsem ráno před maturitou tušila, že si ji vytáhnu, bylo to to poslední, co jsem před zkouškou viděla. Přesto to není právě ta z nejlepších. Líbil se mi příběh a bavily mě dialogy postav, ale styl psaní mi moc nesedl. Jakožto "nejslavnější milostná novela" mě celkem zklamala, ale díky maturitě na ní už nikdy nezapomenu.

Jane Austenová - PÝCHA A PŘEDSUDEK
Můj druhý favorit, co jsem si chtěla vytáhnout. Jediná kniha ze seznamu, kterou jsem četla dokonce dvakrát. Už chápu, proč tu knížku má tolik lidí rádo, a proto jsem se do ní vlastně pouštěla - je úžasná. Oddalovala jsem čtení této knihy, nevěděla jsem, co od toho mám čekat, ale jsem ráda, že jsem se do toho pustila, o hodně bych přišla. Oblíbila jsem si pana Darcyho ještě víc než dřív a Elizabeth je úžasná. Bylo mi pak dokonce líto, že jsem jí dočetla. Díky tomuto románu jsem si oblíbila také Jane Austenovou, i když mě vždycky trochu děsí těch 400 nebo kolik stran, nicméně se tomu nedá odolat.

Carlo Goldoni - SLUHA DVOU PÁNŮ
Já tohle absolutně miluju. Znám to nazpaměť, divadelní záznam jsem viděla tisíckrát a byla jsem na tom i v Národním divadle a byl to zážitek na celý život. Výhoda u toho je, že se stačí podívat na záznam, protože je to v podstatě to samé, jakožto divadelní hra, ale i čtení stojí za to. Budete se bavit a bude se vám to líbit, slibuju.

Francis Scott Fitzgerald - VELKÝ GATSBY
K této knize jsem si našla cestu až postupně. Je pravda, že od té doby, co jsem ji poprvé četla, musím trochu změnit názor. Postupem času ke mně tato kniha promluvila víc a víc.
Smíšenější pocity jsem asi ještě po dočtení žádné knihy neměla. Nějak nedokážu říct, co si o tom myslím. Nejdřív jsem chtěla říct, že nejsem nijak moc nadšená, ale na druhou stranu jsem vlastně unešená. Jako knížka to není špatná, to vůbec ne, jen je trošku... složitá. Nečetlo se mi to úplně dobře, přesto mě zaujala. Není to úplně můj styl, ale myslím, že je dobrá. Nebo lépe řečeno spíše kvalitní. Nejdřív mi chvíli trvalo se začíst, pak mě to hodně bavilo a na konci už jsem se zase musela trochu přinutit, abych to konečně dočetla. Nicméně časem, jak ve mně doznívá, a to se mi u žádné knihy nestalo, že by se mi začala líbit v průběhu takové doby po dočtení, mám z toho lepší pocity a lepší pocity. Neprohloupíte, pokud si ji přečtete.

Karel Hynek Mácha - MÁJ
Ačkoliv je Máj moje nejoblíbenější báseň a Mácha můj nejoblíbenější básník, k maturitě jsem si ji nevybrala. Nicméně i tak bych ji doporučila. Možná to mnozí nepochopíte, ale je to dokonalé.
Bože, je něco krásnějšího?Miluju to a nemůžu se toho nabažit. Ten způsob, jakým Mácha dokázal používat češtinu a to, jak dokázal všechno popsat... Neskutečné. Tato kniha mne naučila milovat poezii. Řekne to mnoho. Všechno má svůj význam a já v tom cítím víc věcí, než to člověku může dát. Když je mi nejhůř, čtu si právě toto dílo nebo si cituji jen tak sama pro sebe, a pomáhá mi to.
Je to už tolik let, Máj zná každý Čech a drží se stále, po další a další generace, to jen tak někdo/něco nedokáže.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Heaven | Web | 18. května 2016 v 18:23 | Reagovat

Třeba Annu Frankovou nebo Hrdého Budžese vůbec nemáme na seznamu, což mě mrzí 😕 Jinak se tvým doporučením určitě budu inspirovat 😊 Mám přečtených už asi 7 knih a letošní léto to chci dohnat (alespoň z části)

2 Heaven | Web | 18. května 2016 v 18:31 | Reagovat

[1]: : Aha, takže podle seznamu jich mám asi 13 přečtených, ale 2 nebo 3 už si asi nevybavím 😁

3 Beatricia | Web | 18. května 2016 v 19:43 | Reagovat

Vřele ti blahopřeji, že ses už osvobodila ze školních pout a jsi svobodná. Mně je jasné, že jsi excelovala. Přeji ti další úspěšný životní krok.
Ten seznam četby je mi důvěrně známý, to patří ke všeobecnému vzdělání.☼☼☼

4 Ev. | Web | 18. května 2016 v 19:45 | Reagovat

Já jsem si do seznamu dala i Sophiinu volbu, která je pro většinu dnešních maturantů nesnesitelně velká bichle, ale byla to jedna z asi 5 knížek, kterou jsem přečetla. A jako čtení mě to strašně bavilo, měla jsem ji přečtenou za chvíli.

5 Ter. | Web | 20. května 2016 v 19:33 | Reagovat

Tak v první řadě ti, šikulo, neskutečně moc gratuluju! Užívej si tu volnost a pozdravuj to štěstí, až ho potkáš. :)

Co se mojí maturitní četby týče, mám za sebou zatím patnáct knih a pořád si nějak nejsem jistá (i když z toho nemám takový nervy jako z didaktického testu). Každopádně musím souhlasit s Farmou zvířat, kterou jsem loni přelouskala rychlostí blesku a která byla ohromným překvapením pro mě, a se Západní frontou - to je tak neskutečně krásná kniha s tak odporným námětem (jeden z nejlepších válečných románů, které jsem kdy četla). Sluha dvou pánů je potom kapitola sama pro sebe, která se mi pod kůži díky panu Donutilovi dostává stále hlouběji. :D

6 Van | Web | 20. května 2016 v 19:52 | Reagovat

Marně přemýšlím, jestli jsme měli k maturitě povinný seznam knih a pokud ano, jaké to byly knihy.
Protože ty, které uvádíš, by mě skutečně i bavily. Dobrý výčet, některé z nich jsem bohužel dodnes nečetla (Deník Anne Frankové, například, nebo Velký Gatsby), jiné jsem četla a některé mě oslovily víc a některé méně. Remarque a jeho Na západní frontě klid bylo strhující čtení, psala jsem o této knize i maturitní písemku (vlastně o dvouknize, protože mám doma vydání, kde jsou oba navazující příběhy - Na západní frontě klid a Cesta zpátky, a nevím, která z nich byla smutnější, možná bych řekla, že ta druhá.
Jozova Hanule! S tímhle jsi mě chytla, protože Jozova Hanule je opravdu nádherná kníha, obsahem útlá, ale pocity nabitá. Legátová píše zajímavě, čtivě, strhujícně, má vytříbený styl. A líbilo se mi i pokračování - nebo možná předchozí kniha - Želary. Vlastně Jozova Hanule jsou filmové Želary.
Petr a Lucie, O myších a lidech, My děti ze stanice ZOO, Pýcha a předsudek, samé dobré kousky.

7 sakay | Web | 21. května 2016 v 16:10 | Reagovat

z těchto jsem četla jen pár:
Kytice - ta se mi bohužel vůbec, vůbec nelíbila.. ještěže jsem si vytáhla Bylo nás pět :D ale doufala jsem v Havrana :)

Velký Gatsby - to se mi líbilo asi hlavně díky filmu, který jsem viděla ještě dřív

Petr a Lucie - to mě moc nebavilo...ale gratulace, že jsi byla úspěšná :)

Máj - naprosto s tebou souhlasím! skvělá četba :)))

no a ještě Kdo chytá v žitě - to jsem viděla jen jako film...

super článek!

8 cincina | Web | 23. května 2016 v 23:40 | Reagovat

Tenhle článek se mi moc líbí!:)
Hrdého Budžese jsem četla a kniha mě moc bavila:D Přišlo mi to hrozně vtipné vidět situace z pohledu Helenky:D Ale přiznávám, že u maturity jsem si tuhle knihu zrovna vytáhnout nechtěla a jsem ráda, že mě to minulo:D
Obraz Doriana Graye a celkově Oscara Wilda naprosto miluju! ♥ Tohle byl u maturity můj favorit, ale bohužel jsem si ji nevytáhla:( :D
Kytici jsem také měla v seznamu:) Rozhodně mi to přijde lepší než Máj.
Petra a Lucii jsem také měla v seznamu, ale jsem ráda, že jsem si ji nevytáhla. Také mi nesedl ten styl psaní:) Hodně špatně se mi to četlo.
A Velký Gatsby? Toho jsme v seznamu maturitní četby neměli, nicméně tuhle knihu mám rozečtenou a absolutně jí zbožňuju! ♥

9 sarushef | Web | 24. května 2016 v 12:29 | Reagovat

Vetsinu jsem cetla a obrovskej souhlas.

10 Lauralex | Web | 24. května 2016 v 20:24 | Reagovat

[3]: Děkuju moc, Beuš! :)

[5]: Moc děkuju! :))

11 Jana | E-mail | Web | 24. května 2016 v 20:41 | Reagovat

Fíha, já bych i splnila letošní maturity :) Nebo obecně tímto výběrem asi tu novou :) Překrásá fotka!!!

12 Ter | E-mail | Web | 27. května 2016 v 21:23 | Reagovat

Dostávám se k pořádnému zahloubanému čtení a okomentování. Vybrala jsi super knihy. I když jsem většinu neměla v povinné, tak jsem jich hodně četla. Deník Anny Frankové je skvělý a procítěný příběh, který jsem hltala asi před rokem. Na to, kolik Anně bylo let, je to skvěle napsané a tak realistické, že se člověk cítí jako by byl spolu s Frankovými v úkrytu. Jozovu Hanuly jsem sice nečetla, ale v povinné jsme měli Želary, které mě naprosto uchvátily, takže máme z autorčiny tvorby podobné pocity. Kdo chytá v žitě už jsem jednou měla doma z knihovny, ale nějak mi při vší té škole nevyšel čas na to si ji přečíst, takže je na příštím seznamu do knihovny. ♥ (Když už jsem u té knihovny, musím tam zajít co nejdříve).
Ještě k Farmě zvířat, hrozně mě zajímá jaká ta kniha je. My měli jen 1984 a to mě vůbec nebralo. O myších a lidech je opravdu skvělá kniha, která jde rychle a člověk v ní najde tolik věcí k zamyšlení, že za to Steinbecka miluji. :)

13 Charlie | E-mail | Web | 1. června 2016 v 17:12 | Reagovat

mali ste celkom slušný výber kníh, alebo ako to nazvať. mne sa furt zdá, že na Slovensku sa držia ešte stále nejakých zaužívaných autorov z roku dva (čo mi nevadí) a nepridávajú nikoho nového (čo mi už prekáža). je to trošku smutné.
btw, rozpísať sa je hrozné, ako dlho som nepísal, tak začínam normálne dementnieť, ako gramaticky tak i štylisticky.

14 Bels | E-mail | Web | 26. října 2016 v 16:55 | Reagovat

Spousta skvělých děl k přečtení. K některým jsem se ani nedostala, takže je fajn se inspirovat do budoucnosti.
A já si vytáhla Lolitu, tu jsem zde nenašla a patří k první desítce toho nejlepšího, co jsem kdy četla, takže můžu jedině doporučit. :)

15 Susane S. | Web | 4. prosince 2016 v 21:12 | Reagovat

Já jsem si ze seznamu maturitní četby zamilovala Zabijáka od Emila Zoly, nebo například Lakomce od Moliera:)

16 Mermaidka | Web | 31. prosince 2016 v 14:48 | Reagovat

Sluha dvou pánů - jsem nečetla, ale divadelní hru miluju...! "Podržte mi pudlika"

Ke knihám z tohoto výčtu je mojí favoritkou Pýcha a předsudek.
Jinak jsem během svých studijních let (které jsou již několik let úspěšně za mnou) četla pár z nich. Např. Kytici, Máj, Petr a Lucie. Několik let odkládám My děti ze stanice Zoo, a zřejmě na ně nikdy nedozraje čas :( Ale nechám se překvapit..

Ráda tě pozvu na svůj blog. Klikni na web :-) A přeji krásný nový rok 2017 plný krásných knih :-)
Monika

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.